poniedziałek, 25 lipca 2011

Domowa galeria

Sztuka wieszania kompozycji z różnych elementów na ścianie ma już swoją historię. Każdy posiada w domu serię niezwykłych dla niego fotografii, obrazów, haftów, czy nawet talerzy, które chciałby powiesić na ścianie, ale zastanawia się w jakim porządku je ułożyć. Zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych komponentów pozwoli na uniknięcie efektu niekontrolowanego bałaganu. Zanim rozpoczniemy zabawę musimy pamiętać, że na ścianie nie musi zawisnąć wszytko co posiadamy! Wybieramy zdjęcia najlepsze (choć mogą być z różnych dziedzin sztuki to powinny tworzyć "jedną jakość"), a resztę zostawiamy "na wymianę".


źródło

Przed rozpoczęciem rozkładamy wszystkie posiadane elementy i przyglądamy się im dokładnie. Zwracamy uwagę na ramy jakie posiadają. Nie mogą one przyciągać do siebie uwagi oglądającego bardziej niż ich wnętrze. Powinny też pochodzić z tego samego okresu, do nowoczesnej grafiki nie zawsze pasuje barokowa rama. Dlatego dobrze jest popatrzeć jak zrobili to inni, oto kilka przykładów. Może, któryś Was zainspiruje :)


Z wkomponowanym telewizorem

Z luster



Pod linijkę

Same ramy

W pozornym artystycznym nieładzie

Przylegające

Po skosie

Na schodach

Inaczej niż zwykle :)

Z elementem malarstwa ściennego 
Następnym krokiem jest wybór ściany. Najlepiej żeby  bezpośrednio na nią nie padały promienie słoneczne, ponieważ mają szkodliwe działanie, a ich odbicie będzie znacznie "przeszkadzało" w oglądaniu.  
Do ilości posiadanego miejsca dostosowujemy projekt. Jeżeli mamy dużo przestrzeni mniejsze obrazki umieszczamy na wysokości oczu, przeplatając większymi elementami. Mierzymy odległości na ścianie (od góry, dołu i boków), które pozostaną po powieszeniu kompozycji. 
Ciekawostka: muzea zwykle wieszają prace w odległości około 150 cm od podłogi do środka obrazu.

Przejdźmy do zasad, które pomogą stworzyć układ. 
1. Przy wieszaniu dużej ilości prac, górne lub dolne krawędzie powinny tworzyć linię prostą.


2. Przy wieszaniu obrazów wzdłuż schodów, musimy pamiętać, ze linia wyznaczona przez środki dzieł musi mieć taki sam kąt nachylenia jak ich bieg.

4. Odległość pomiędzy obrazami nie powinna być mniejsza niż szerokość ramki.



5. Zbiór obrazów potraktuj jako jeden duży obraz i rozmieszczaj je osiowo (prostokąt, kwadrat, owal).



6. Trzymaj się prostej linii, od której rozmieścisz swoją galerię w takich samych proporcjach z każdej ze stron.


Na koniec kilka porad praktycznych. Zanim zaczniesz wbijać gwoździe w ścianę rozłóż sobie na podłodze szary papier bądź karton. Tam próbuj różnych układów i wybrany odrysuj ołówkiem.

źródło

 Następnie powieź odpowiednio wypoziomowany karton na ścianie (za pomocą taśmy malarskiej) i zacznij na nim wiercić. 

źródło


Po zrobieniu otworów zdejmij go i powieź swoje arcydzieła.

 Gotowe!


 Powodzenia w projektowaniu domowych galerii sztuki :)

źródło
P.S. Pamiętajcie, że każde zasady można łamać ;)

























1 komentarz: